Konferencja w Wrocławiu o Szlakach Jakubowych w Polsce

Konferencja prasowa

Konferencja prasowa: 23 marca 2015 roku, godz. 10.45, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

 

Uczestnicy konferencji:

Kazimierz M. Ujazdowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący zespoły parlamentarnego ds. Dróg św. Jakuba w PE

ks. Stanisław Czerwiński - kustosz sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie k. Głogowa, Bractwo św. Jakuba

ks. Piotr Grabowski – proboszcz parafii św. Jakuba w Ośnie Lubuskim

Emil Mendyk - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce

 

Materiał prasowy:

 

10-lecie dróg św. w Polsce i na Dolnym Śląsku.

            Od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku w Europie odradzają się piesze szlaki pielgrzymkowe związane z kultem św. Jakuba Apostoła, którego grób znajduje się w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Od roku 2005 pątniczy i turystyczny szlak rozwija się także w Polsce, a jego początki związane są z Dolnym Śląskiem. Tegoroczny jubileusz 10-lecia szlaku przyniesie, obok pielgrzymek i uroczystości w sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie koło Głogowa, spotkania międzynarodowe, nowe wydawnictwa poświęcone trasie, wydarzenia  kulturalne. Patronat nad jubileuszem 10-lecia Dróg św. Jakuba na Dolnym Śląsku objął Poseł do PE Kazimierz M. Ujazdowski, wiceprzewodniczący zespołu parlamentarnego ds. Dróg Św. Jakuba w Parlamencie Europejskim.

             Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie, poglądy i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Do ich dyspozycji są znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, oraz dogodne miejsca noclegowe w budynkach parafialnych i gospodarstwach agroturystycznych. Każda z osób korzystających ze szlaku może  uzyskać przewodnik oraz tzw. Paszport Pielgrzyma uprawniający do nocowania we wskazanych punktach. Taka forma wędrowania zdobywa coraz większą popularność. Każdego roku do Santiago de Compostela dochodzi pieszo ok. 200 tysięcy osób, z czego ok. 2000 to Polacy. Na wędrowanie polskimi Drogami św. Jakuba decyduje się ok. 1500 osób, z czego jedną trzecią stanowią pątnicy z zagranicy - głównie Niemcy, Szwajcarzy i Holendrzy.

            Pierwszym odcinkiem Drogi św. Jakuba w Polsce była otwarta w 2005 r. z inicjatywy Bractwa św. Jakuba 164 kilometrowa trasa biegnąca z Jakubowa przez Grodowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Lubań do Zgorzelca.  W 2013 r. wschodnią i zachodnią granicę Polski połączyła Droga św. Jakuba „Via Regia”. Dolnośląski fragment biegnący przez ponad240 kmna od Brzegu w woj. opolskim przez Wrocław, Legnicę do Zgorzelca otwarty został w 2006 r. we Wrocławiu przez Kazimierza M. Ujazdowskiego, ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dawny średniowieczny trakt handlowy do dziś łączy miasta w Turyngii, Saksonii, Dolnym Śląsku i Małopolsce. Jego "korytarzem" biegnie dziś międzynarodowa droga E40, autostrada A-4 i linia kolejowa E-30.

            Droga św. Jakuba w Polsce ma szansę zyskać znaczenie jako szlak kulturowy będący odtworzeniem dawnych, historycznych traktów komunikacyjnych. Pozwala na dotarcie do najstarszych obiektów poszczególnych regionów, wyznaczających historyczno-kulturowy „kręgosłup” regionu. Tym samym Droga św. Jakuba łączy w sobie kilka wymiarów: duchowość, obcowanie z naturą, odkrywanie dziedzictwa kulturowego oraz turystykę aktywną. Jubileusz 10-lecja Dróg św. Jakuba na Dolnym Śląsku jest okazją do promocji wartości związanych ze szlakiem oraz promocji aktywnej turystyki wśród mieszkańców naszego regionu i pielgrzymów-turystów z innych krajów.

            Od 1987 roku opiekę nad Drogą Św. Jakuba sprawuje Rada Europy. Poseł do PE Kazimierz M. Ujazdowski podjął inicjatywę na rzecz przystąpienia Polski do konwencji dotyczącej Europejskich Szlaków Kulturowym. Stworzy to możliwość większej promocji naszych szlaków turystycznych i pielgrzymkowych oraz wpłynie na integrację polskich Dróg św. Jakuba z istniejącymi europejskimi odcinkami.

 

Historia Drogi św. Jakuba

Począwszy od IX wieku w północnej części Półwyspu Iberyjskiego oraz we francuskich Pirenejach zaczęły powstawać drogi, którymi z całej Europy zmierzali pielgrzymi do grobu św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela (Galicja/Hiszpania). W średniowieczu Apostoł ten czczony był jako patron walki przeciwko Maurom na Półwyspie Iberyjskim, później - w całej Europie jako patron rycerstwa, pielgrzymów i podróżników.

Symbole pielgrzymek do grobu św. Jakuba – charakterystyczna biała lub żółta muszla, zazwyczaj na błękitnym tle – rozsiane są po całym Starym Kontynencie. O ogromnej roli pielgrzymek po Camino świadczy także to, że jeszcze Johann Wolfgang von Goethe pisał, iż „drogi św. Jakuba ukształtowały Europę”. Po rewolucji francuskiej znaczenie pielgrzymek wyraźnie spadło i dopiero ostatnie 25 lat przyniosło wyraźne ożywienie ruchu na Camino.

W 1982 roku Jan Pawłem II odwiedził Santiago de Compostela. Pięć lat później Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba pierwszy europejski szlak o znaczeniu dla kultury Kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymanie dawnych traktów pątniczych. W 1986 Santiago de Compostela jako pierwsze otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W 1989 odbyły się tam Światowe Dni Młodzieży z udziałem Jana Pawła II.

 

Zespół Parlamentarny ds. Dróg Świętego Jakuba w Parlamencie Europejskim

Zespół Parlamentarny ds. Dróg Świętego Jakuba (Intergroup on Development on European Tourism, Cultural Heritage, Ways of Saint James' and other European Cultural Routes)  skupia parlamentarzystów m.in. z Polski, Niemiec, Hiszpanii i Francji. Politycy reprezentują różne partie polityczne i grupy parlamentarne. Celem zespołu jest promowanie europejskich szlaków kulturowych, także pielgrzymek prowadzących do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Posłowie zwracają również uwagę na promocję europejskiej turystyki w takim wymiarze, który pogłębia i podkreśla zainteresowanie europejskim dziedzictwem cywilizacyjnym i kulturowym łącząc turystykę z kulturą i promocją tego co wartościowe.

Intergrupy w Parlamencie Europejskim to tematyczne zespoły parlamentarne skupiające parlamentarzystów z przynajmniej trzech różnych frakcji politycznych. Stanowią forum współpracy i dialogu społecznego z organizacjami pozarządowymi, promocji i budowania wspólnego stanowiska między poszczególnymi frakcjami. Poseł Kazimierz M. Ujazdowski pełni funkcję wiceprzewodniczącego zespołu.      

Więcej informacji na temat Drogi św. Jakuba w Polsce na stronie: www.camino.net.pl

Współpraca przy tworzeniu materiału:  Emil Mendyk, Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce

Dariusz MĄCARZ

d.macarz@ujazdowski.pl

601 500 070

Biuro Prasowe Posła do PE

 

Kazimierza M. UJAZDOWSKIEGO

 «  1  2  [3]  4  5  » 

Powrót

VI ETAP REMONTU

V ETAP REMONTU

IV ETAP REMONTU

III ETAP REMONTU

II ETAP REMONTU

I ETAP REMONTU

Święta

Środa, XV Tydzień zwykły
Rok C, I
Dzień Powszedni

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

środa,
17 lipca 2019

(198. dzień roku)

Zegar

Blok reklamowy

Polecamy strony

  • Telewizja Trwam
  • Pozdrawiam uczestników pielgrzymki...którzy modlą się za Ojczyznę...i o wolność słowa - pp.Benedykt XVI

  • Radio Maryja
  • Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja - św.Jan Paweł II

  • Nasz Dziennik
  • Istotne źródło informacji o Polsce i Kościele oraz świecie.

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
167121

Statystyki

stat4u