ks.PG
SAKRAMENT CHRZTU ŚW.
Od każdego przyjmującego chrzest żąda się wyznania wiary, wypowiedzianego osobiście w przypadku osoby dorosłej lub przez rodziców i Kościół w przypadku dziecka. Rodzice i cała wspólnota kościelna również ponoszą częściowo odpowiedzialność za przygotowanie do chrztu (katechumenat), jak również i za rozwój wiary i zachowanie łaski uświęcającej (KKK 1253-1255). Wiara potrzebuje wspólnoty wierzących. Każdy wierny może wierzyć jedynie w wierze Kościoła.
Kan. 867, § 1. Rodzice mają obowiązek troszczyć się, ażeby ich dzieci zostały ochrzczone w pierwszych tygodniach; możliwie najszybciej po urodzeniu, a nawet jeszcze przed nim powinni się udać do proboszcza, by prosić o sakrament dla dziecka i odpowiednio do niego się przygotować. § 2. Jeśli dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci, powinno być natychmiast ochrzczone. (…)Kan. 868, § 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:
1° aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują;
2° aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.
We wspólnocie naszej Parafii sakrament udzielany jest w IV niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 1200.
Zgłoszenia podczas godzin urzędowania kancelarii.
Nauka przedchrzcielna w sobotę poprzedzającą chrzest o godz. 1000.
Dokumenty:
- metryka urodzenia dziecka,
- potwierdzenie ślubu kościelnego, jeśli ten fakt nie został odnotowany w kartotece parafialnej,
- rodzice chrzestni z poza Parafii zaświadczenie z parafii zamieszkania potwierdzające, że mogą pełnić funkcję ojca lub matki chrzestnej, młodzież ucząca się dodatkowo zaświadczenie o uczęszczaniu na katechezę,
- potwierdzenie faktu przyjęcia sakramentu pokuty (czyli pełnego trwania we wspólnocie Kościoła jako pojednani z Bogiem i ludźmi).
Kto może być chrzestnym? Kodeks Prawa Kanonicznego stwierdza:
Kan. 872 - Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
Kan. 873 - Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych. Kan. 874 - § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto: 1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania; 2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić; 4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej; 5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest. § 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.