AKTUALNOŚCI

   Dniem dzisiejszym rozpoczynamy nowennę dziękczynną z racji 40-lecia wyboru Jana Pawła II. Szczegóły na plakatach. Zapraszamy w tym czasie wszystkich parafian na codzienną modlitę różańcową.  Dziś, w dniu Edukacji Narodowej, szczególnie nauczycieli naszych szkół, pedagogów, uczniów i ich rodziców. W poniedziałek przedstawicieli władz lokalnych gminnych i sołeckich. We wtorek grupy mundurowe i służby publiczne (policja, straż pożarna, poczta, kolejarze, celnicy, leśnicy) zaś po Mszy, od wielu lat odprawianej co miesiąc we wspomnienie dnia wyboru Papieża, przejście z litanią do św. Jana Pawła II i świecami pod Dąb Papieski. W środę przedstawiciele stowarzyszeń i grup parafialnych, kościelni, katecheci. We czwartek przedstawiciele służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki, aptekarze itd.) oraz sądownictwa i bankowcy. W piątek rolnicy, przedstawiciele zakładów pracy, rzemieślnicy, handlowcy, sektor usług. W sobotę emeryci, chorzy, przedstawiciele OPS. W niedzielę ludzie kultury, członkowie chóru, orkiestry, scholi. Zakończenie w przyszły poniedziałek Mszą św. w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, po niej spotkanie dla wszystkich w kawiarence Camino pt. „Moje spotkania z Janem Pawłem II”. Zapraszamy do podzielenia się świadectwem i pamiątkami ze spotkania z Papieżem. (obraz ze strony episkopat.pl)

             Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy nawiązuje do prośby Matki Bożej Fatimskiej wzywającej do praktykowania nabożeństwa pierwszych 5 sobót miesiąca, jako wynagrodzenia za zniewagi wobec Jej Niepoklanego Serca (m.in. bluźnierstwa wobec Jej wizerunków). Przeżywamy ją na Szlaku Jakubowym, na którym myśl pokutna stanowi istotny jego charakter.  

            W tym roku, w którym wyrażamy Bogu szczególną wdzięczność za odzyskaną niepodległość, odnajdujemy w słowach Matki Bożej szczególne wskazanie, jak do wolności zewnętrznej iść przez wolność wewnetrzną: pokuta i modlitwa. Zapraszamy do udziału w odbywającym się już od kilku lat wydarzeniu całą wspólnotę diecezjalną.

Program: Pielgrzymka odbędzie się w ostatnią sobotę 29 września 2018 br. Rozpoczęcie Nabożeństwem wprowadzającym w kościele św. Jakuba Ap. w Ośnie Lubuskim o godz. 900, wyjście o 1000, do przejścia ok. 25 km lokalnymi trasami (asfalt, drogi leśne); dotarcie do Górzycy na Mszę św. o 1700. Po niej skromna agapa. Jest możliwość powrotu autokarem do Ośna (ok 1830) – pod warunkiem zgłoszenia tego wcześniej (koszt 10 zł).

UWAGI. Wyżywienie we własnym zakresie. Strój właściwy do pielgrzymowania. Zabrać różaniec. Będzie okazja do spowiedzi podczas pielgrzymki.

Zgłoszenia: na adres mailowy parafii: parafia@swjakubapostol.pl lub przez formularz na stronie http://swjakubapostol.pl/

 

Plakat - link

 

Histora Kultu Matki Łaski Bożej w Górzycy:

 

Do miejscowości Panięcin (miejsce Pani tj. Matki Bożej, dziś Pamięcin) pielgrzymowali pątnicy już na przełomie XII/XIII wieku. Kult dotyczył prawdopodobie najpierw relikwii jakiegoś świętego (św. Wojciecha?), a potem wizerunku Matki Bożej. Gdy postanowiono wznieść nową siedzibę biskupów lubuskich w pobliskiej Górzycy, przeniesiono wizerunek maryjny, możliwe że już w 1276 r. Kult maryjny rozwijać się musiał bardzo dobrze, skoro sama Górzyca w swoim herbie oprócz odniesienia do herbu Lubusza, pierwszej stolicy biskupstwa lubuskiego (dwa skrzyżowane pastorały), ma gwiazdę sześcioramienną, symbol Matki Bożej. Liczni pielgrzymi, wędrujący ze Śląska, Brandenburgii, Pomorza i Wielkopolski, doświadczali licznych łask. Konflikt ze zwolennikami reformacji zakończył się tragicznie dla samego sanktuarium i ostatecznie dla diecezji lubuskiej. Za zgodą i inspiracją Jana z Kostrzyna, który już w 1542 roku zrabował obraz Matki Bożej z Ośna Lubuskiego, wójt ziemi torzymskiej wraz z knechtami torzymskimi oraz pijanymi wieśniakami z Ośna i okolicy w nocy z 14 na 15 czerwca 1551 roku napadli na sanktuarium, niszcząc figurę Matki Bożej oraz kradnąc otaczany kultem obraz i liczne wota. Pierwszą pielgrzymkę po tym wydarzeniu odbyła męska młodzież niemiecka z Kostrzyna 24 listopada 1936 roku w ramach akcji Kościoła Katolickiego w Niemczech szukającego sposobu przeciwstawienia się niszczącemu oddziaływaniu totalitaryzmu hitlerowskiego. Powojenna odbudowa kościoła parafialnego w Górzycy w 1982 r, nawiązująca do średniowiecznego sanktuarium, stała się podstawą do wznowienia kultu maryjnego wokół umieszczonego tam XVII-wiecznego obrazu Matki Łaski Bożej. Zapoczątkowane piesze pielgrzymki z Ośna do Górzycy nawiązują do wspomnianych wydarzeń i od kilkunastu lat gromadzą licznych pątników. Jest to też odpowiedź na prośbę Matki Bożej Fatimskiej wyrażoną podczas wezwania do praktykowania nabożeństwa pierwszych 5 sobót miesiąca, jako wynagrodzenia za zniewagi wobec Jej Niepoklanego Serca (m.in. bluźnierstwa wobec Jej wizerunków). Ponadto przeżywamy tę pielgrzymkę na Szlaku Jakubowym, na którym myśl pokutna stanowi istotny jego charakter.

 

Modlitwy do Matki Łaski Bożej w Górzycy - link

   W dniu 09 czerwca 2018 o godz. 1400 na placu przed Jeziorem Reczynek rozpocznie się II Rodzinny Festyn  

pod hasłem „Stulecie Odzyskania Niepodległości”. Będzie to otwarta impreza plenerowa organizowana we współpracy Parafii i MDK z wieloma atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych min. pokaz kawalerii konnej ułanów, pokaz sprzętu wojskowego, strzelnica ASG, koncert znanego polskiego wokalisty TADEK, Chór Łęczanie, Orkiestra OSP Ośno oraz  szeroka oferta gastronomiczna,  dmuchane place zabaw i inne. Łączymy obchody Dnia Dziecka z upamiętnieniem tych co za wolność naszą  poświęcili swoją młodość a nie rzadko i dzieciństwo. Szczegóły na plakatach. Można wesprzeć to przedsięwzięcie przez wpłaty na konto parafialne z dopiskiem „FESTYN”.

INTENCJE MODLITEWNE

Możesz przesłać prośby, dziękczynienia, różne sprawy, które chcesz przedstawić Bogu przez modlitwę wstawienniczą Kościoła. Podaj intencję, pisząc w temacie: Intencja modlitewna. W każdą środę podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy modlić się będziemy razem z Tobą.

Nadawca *

Adres e-mail *

Temat wiadomości *

Treść wiadomości

* pola wymagane

V ETAP REMONTU

IV ETAP REMONTU

III ETAP REMONTU

II ETAP REMONTU

I ETAP REMONTU

Święta

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

wtorek,
23 października 2018

(296. dzień roku)

Zegar

Blok reklamowy

Polecamy strony

  • Telewizja Trwam
  • Pozdrawiam uczestników pielgrzymki...którzy modlą się za Ojczyznę...i o wolność słowa - pp.Benedykt XVI

  • Radio Maryja
  • Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja - św.Jan Paweł II

  • Nasz Dziennik
  • Istotne źródło informacji o Polsce i Kościele oraz świecie.

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
138304

Statystyki

stat4u