Plan i Relacja z Pielgrzymki Parafii Jakubowych na Jasną Górę

ARTYKUŁ i ZDJĘCIE ZE STRONY http://www.jasnagora.com/wydarzenie-9299

(na stronie orginalnej znajdują się aktywne linki do nagrań wypowiedzi zaznaczonych w tekście poniżej):

 

8. Pielgrzymka Parafii Jakubowych trwa w sobotę, 25 kwietnia na Jasnej Górze z udziałem ok. 300 osób. W tym roku spotkanie odbywa się w 10-lecie uruchomienia pierwszego odcinka Drogi Jakubowej w Polsce z Głogowa do Zgorzelca. 

„Przez 10 lat, był tak wielki dynamizm rozwoju tych dróg, że dzisiaj mamy ponad 5 tys. kilometrów oznakowanych Dróg Św. Jakuba w Polsce, co jest pewnego rodzaju fenomenem na dzisiejsze czasy – zaznacza ks. Ryszard Honkisz, proboszcz parafii Jakubowej w Więcławicach – Pielgrzymów nadal przybywa. A tym, który przyczynił się do odrodzenia zainteresowania pielgrzymowaniem do Santiago był Ojciec Święty Jan Paweł II, który w 1982 roku przypomniał Europie o jej chrześcijańskich korzeniach i wskazał na te Drogi Jakubowe, przy których rodziło się chrześcijaństwo w Europie”. 

„Na pielgrzymki przybywają członkowie parafii św. Jakuba, których w Polsce jest ponad 150 parafii, także członkowie Bractw, którzy opiekują się Drogami św. Jakuba i czciciele, którzy chodzą drogami, którzy czczą św. Jakuba, i którzy na tych Drogach Jakubowych odnajdują swój cel i sens życia i swoje ziemskie drogi” – mówi ks. Ryszard Honkisz. 

W południe pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Pielgrzymów powitał o. Roman Wit, paulin. 

„Gdy czyta się pamiętniki caminowiczów, pamiętniki tych, którzy zdążają do Santiago de Compostela, zdążają przez całą Europę, to bardzo łatwo możemy znaleźć, i to bardzo szybko, już w pierwszych dniach ich pielgrzymowania, takie wielkie westchnienia, jak to, że camino uczy pokory. Pokora, która jest wolnością od nierozumnych pretensji i niezwykle poważnych głębokich przekonań o sobie, że na wszystkim się znamy sprawia, że człowiek otwiera się na Pana Boga, otwiera się na rzeczywistość, która do tej pory wydawała się niby powszechnienie znana, ale jednak nie stawała się najważniejsza w moim życiu. Pokora, która ciągle wymaga pracy, namysłu, i ciągle potrzebuje jakiegoś wzorca” – podkreślił w homilii bp Krzysztof Zadarko

„Camino jest szkołą pokory, kto ją potrafi przyjąć do swojego serca, odkrywa, jak bardzo mocno potrafi nas przemienić” – zaznaczył kaznodzieja. Wskazał na pielgrzymującego obecnie do Santiago Marka Kamińskiego, polskiego podróżnika, polarnika, który wyruszył w drogę w połowie marca z Kaliningradu (biegun rozumu) i pokona ponad 4000 kilometrów w ciągu około 3 i pół miesiąca, aby dojść do Santiago (biegun wiary). „Zaraz po kilku dniach odkrył, iż camino, iż pielgrzymka do Santiago, to jest niezwykłe odkrycie Boga w swoim życiu i niezwykle uczy pokory. ‘W drodze z dnia na dzień zmniejsza się liczba rzeczy potrzebnych do przetrwania’ to jego zapisek sprzed trzech dni” – mówił biskup. 

„Niech pokora będzie znakiem wszystkich tu przybywających – prosił kaznodzieja – Znakiem rozpoznawczym wszystkich chrześcijan, znakiem rozpoznawczym Kościoła i wszystkich głoszących Ewangelię. Niech będzie znakiem rozpoznawczym Polaków, którzy tutaj, w tym miejscu odkrywają swoją tożsamość, i którzy niech pięknie, bo pokornie, dają o tym świadectwo na co dzień”. 

W programie pielgrzymki znalazły się także: spotkanie w Sali o. Kordeckiego i Droga Krzyżowa. 

cdn. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 
2015-04-25, sobota, godz. 15.45

 

 

INNE STRONY Z RELACJĄ:

 

GALERIA ZDJĘĆ na http://www.jasnagora.com/wydarzenie-9299/zdjecia np:   

 

TYGODNIK NIEDZIELA http://www.niedziela.pl/artykul/15462/VIII-Ogolnopolska-Pielgrzymka-Parafii-sw

 

STRONA WWW BRACTWA W LĘBORKU http://www.lebork.franciszkanie.pl/aktualnosci/parafianie-jakubowi-u-pani-jasnogorskiej/ wraz z galerią zdjęć

 «  1  [2] 

Powrót

VIII ETAP REMONTU

VII ETAP REMONTU

VI ETAP REMONTU

V ETAP REMONTU

IV ETAP REMONTU

III ETAP REMONTU

II ETAP REMONTU

I ETAP REMONTU

Święta

Poniedziałek, XIII Tydzień zwykły
Rok C, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa i dr Kościoła

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

poniedziałek,
27 czerwca 2022

(178. dzień roku)

Zegar

Blok reklamowy

Polecamy strony

  • Telewizja Trwam
  • Pozdrawiam uczestników pielgrzymki...którzy modlą się za Ojczyznę...i o wolność słowa - pp.Benedykt XVI

  • Radio Maryja
  • Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja - św.Jan Paweł II

  • Nasz Dziennik
  • Istotne źródło informacji o Polsce i Kościele oraz świecie.

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
325685

Statystyki

stat4u